Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer bir ismi verruka’dır. Derinin yüzeyinde olan bu siğiller genelde iyi huylu denilebilir. Buna ufak tümör denilir. Siğil bedenin değişik yerlerinde kendini gösterebilir. Siğillerde oluşan bu virüs deri tabakasına etki ederek fazla derecede kratin yüklemektedir. Bu kratin yükleme yaparken hücrelerin üremesine neden olmaktadır. İlk başta siğillerin görünümü bir toplu iğnenin başının orantısındadır. Ancak siğilin geçen zamanlar içinde bezelye kadar olmaya başlamıştır. Tırnağın etrafına kadar saran siğiller fazla çatlama oluşturmaya başlar. Çatlamalar neticesinde başka bir enfeksiyona sebep verecek kadar ve iltihaplanma derecesine kadar gider.

Siğiller; derideki yüzeyde yada mukozaya giren Human Papillomavirüs HPV olarak kanıtlanmış bu virüse ait enfeksiyondur. Siğillerin olduğu yerde, bazı kısımlarda boyutuna ve şekline göre değişiklik göstererek ciltle aynı rengini alarak kabartılı ve nasırlı gibi sert görünürler.

Kurbağa ellemek siğile neden olur mu?

Halk arasında böyle bir inanış olmasıyla beraber ancak bu zamana kadar bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

Siğiller 4 ana bölümden oluşmaktadır;

Yaygın siğiller-Verruca Vulgaris, Ellerde, parmaklarda ve tırnak etrafında bulunan bu siğillere sık rastlanır. Derinin tamamını bozarak oluşan durumlar içerisinde, tırnak yeme, tırnak yolma, vb. daha kolay oluşmasına sebebiyet verir. Çocuklarda bu gibi durumlar gözlemlenmektedir.

Ayak tabanı siğilleri-Plantar Warts, Bir yada birden fazla şeklinde görülür. Diğer siğillere göre derinin içinde çöküntü halindedir. Ağrıya da neden olabiliyor. Beden ağırlığının basıncına göre bu nedenle büyürler. Üstünde kanama noktalarını belirterek kırmızımsı ve siyahımsı olabiliyor. Ağrının, siğilin büyüklüğü ve nedenli derinliğine bakarak değişir.

Düz siğiller-Flat Warts, Nitekim ufak, yumuşak olup, deri yüzeyleri düz olarak görülür. Sayılarını saymakla bitmez. Bedenin her kısımlarında görülebileceği gibi, yoğun olarak yüz bölümünde ve saçlarda oluşabiliyor. Şekilleri düz olduğundan gözle görülmeyebilir.

Etek siğilleri-Flat Warts, Yetişkinlerde fazla oranla görülen ve yaşamı oldukça etki eden siğillerdir. Genital bölgenin dış kısımlarında gözlemlenmektedir. Birden fazla eşli ve sağlık önlemi alınmadan cinsel yolla etkilenerek bu gibi durumlara rastlanır. Bunun bayanlarda servixi yani rahim ağzı, nedenlerle uzun süreçli tedavi gerektiren ve kansere kadar yol açan sebeplerdir.

Siğilin bulaşması nasıl olur?

Siğil mikrobu deri özelliğini bozarak o bölgeden sızarak deriye nüfus eder, misal bir çatlaklık, sıyrılmadan dolayı mikrop vücuda sızıntı yapar yada tırnak kenar kısmından deriyi kemirip veya tırnak koparan çocuklarda daha sık oluşmaktadır. Ortak kullanılmış terlik sebebi, ayakkabıdan, havlu ve kişiye ait özel eşya, havuz, duş, hamam, kaplıca, tuvalet gibi sebeplerden hijyene önem verilmediği zaman kuaför, ağda salonları bulaşmasına neden olmaktadır.

Siğil neden tekrarlar?

Eski zamanda oluşmuş siğili iyileştikten az bir süre sonra tekrar bir tane kendini yenileyebilmektedir. Bu durumun eskiden oluşmuş siğile tedavi olmadan önce siğilin kenarlarına virüsün yayılmış olmasıdır. Bu yavrulamış siğil ana siğilin etrafında gelişir. Ancak, yavru siğilin engellenmesi ana siğilin erken tedavi ile uygulanan yöntemdir. Erken tedavi yapılırsa bu virüs az yayılması olarak gözlemlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir